Projekt: New Skills for New Age - Nove vještine za novo doba

Autor: Maja Volenik, Slobodan Koletić, 10. 11. 2017.

U sklopu projekta mobilnosti New Skills for New Age - Nove vještine za novo doba iz naše je škole na praktičnu nastavu u Češku poslano 18 učenika i dva nastavnika u razdoblju od 08.10.2017. do 21.10.2017.

U projektu mobilnosti je sudjelovalo:

- 10 učenika instalatera grijanja i klimatizacije s temom Elementi centralnog grijanja i obnovljive energija

- 8 učenika stolara  s temom Izrada drvenih spojeva (dječje igračke)

Domaćin je bila Srednja tehnička škola Prag u Republici Češkoj.

Opći cilj projekta je osnaživanje profesionalnih kompetencija učenika i nastavnika za tržište rada u okviru njihovog područja obrazovanja primjenjujući i nadopunjujući praktična znanja iz njihove struke stjecanjem novih iskustva u češkoj partnerskoj školi i njihovim radionicama.

Učenici koji se školuju za instalatere grijanja i klimatizacije su kroz stručnu praksu provedenu u radionicama partnerske škole usavršili svoja znanja i vještine u spajanju bakrenih, polimernih i višeslojnih cijevi. Pri tome su se koristili postupcima lemljenja, polifuzijskog zavarivanja, spajanja pritiskom (press) i spajanja navojem. Kroz prezentacije tvrtki Regulus, Rems, Viega i Sika upoznali su se s novim alatima i opremom koja se koristi u instalaterskoj praksi. Obišli su gradilište kompleksa zgrada tvrtke Metrostav na kojem su vidjeli instalacije grijanja i vode, suvremenu termoizolaciju zgrade kamenom vunom debljine 18 centimetara i hidroizolaciju garažnih prostora zgrade.

Učenici stolarske struke su usavršili svoja znanja i vještine u izradi drvenih igračaka. Na praktičnoj nastavi su izrađivali čamburinu, tradicionalnu češku igru. Pri izradi su se koristili suvremenim stojevima za obradu drva. Materijal koji su koristili je smrekovina. Nakon izrade, predmeti su poklonjeni dječjem vrtiću u Pragu.

U sklopu ovog projekta učenici su posjetili i vidjeli razne kulturološke ustanove kao što su tehnički muzej, muzej igračaka, gradska tvrđava i kraljev dvor, astronomski sat (Orloj) i praški metro.

Učenici su projektom mobilnosti stekli nova i usavršili postojeća stručna znanja koja su usvojili tijekom redovnog obrazovanja, razvili poduzetnički duh i motivaciju za daljnje učenje.

Jedan od ciljeva bio je razvijanje jezičnih kompetencija i stručne terminologije, svladavanje međukulturalnih razlika te razvijanje osjećaja pripadnosti građanstvu Europske unije.

Svi su ciljevi uspješno ostvareni.

Fotogalerija 1.

Forogalerija 2.