"Nikad nije zaista ljubio onaj koji misli da je ljubav prolazna." (J. W. Goethe)

Autor: Kristina Golubić Smojver, 22. 4. 2021.

Pismo Wertheru

Dragi moj prijatelju Wertheru,

čula sam kroz što prolaziš i razumijem tvoju situaciju. Kao tvoj prijatelj, napisat ću ti što o tome mislim, a ti dobro razmisli o mojim savjetima. Kada sam pročitala pisma koja si mi slao, bila sam istinski sretna zbog tebe. Međutim, moj životni moto je da nikada ne zaboraviš tko si i odakle dolaziš. Ujedno, u životu moraš imati moć nad svojim mislima ili, zapravo, moć nad samim sobom. Ovo ti govorim jer si se izgubio u vlastitoj iluziji te si otišao u krivome smjeru. Moraš znati da uvijek postoji prilika za bolje sutra i novu promjenu, a upravo je to savjet koji ti dajem, kreni raditi na sebi. Za početak zaboravi na Lottu. Vjerujem da je predivna i da je pravi anđeo, ali ne misliš li da si malo pretjerao s opisivanjem? Na ovome svijetu nitko nije savršen pa tako ni Lotta. Pokušaj se sjetiti kako si bio sretan i ispunjen čovjek prije upoznavanja te djevojke. Na svijet, prirodu i ljude gledao si potpuno drugačije. Ona je zauzeta djevojka, a ti si podlegao svojim osjećajima umjesto da si krenuo dalje bez nje. To te vodi u propast. Ne mogu ni zamisliti da si sada osoba koja na svijet gleda bez one životvorne snage koju si nosio u sebi. Nemoj moje riječi protumačiti pogrešno pa pomisliti da te smatram krivcem zbog svega što ti se događa. Kažem ti, prijatelju, svi smo ljudi i svi griješimo, ali stvar je u tome da se trebamo boriti protiv svih negativnih situacija, a i ljudi. Nije u redu pustiti neuspjehu da ti definira život. Sve ovo radiš iz neznanja. Ne osuđuj ovu situaciju i sebe, nego razmisli što možeš promijeniti na bolje kako bi bio napredniji, iskusniji i pažljiviji. Imaj na umu da, kada nešto ili nekoga izgubiš, to nije tvoja kazna nego znak da zaslužuješ nešto puno bolje. Promisli o ovome, prijatelju. Uistinu bi bilo lijepo da sve zaboraviš i živiš život u svome stilu. Onako predivno, sretno i ispunjeno.

Ana Dejković. 2.KO