Vjerujem u bolju budućnost

Autor: Kristina Golubić Smojver, 13. 2. 2018.

Danas je možda bio najgori dan u vašem životu. Najdužih 24 sata. Iscrpljujućih 1 440 minuta. Možda ste danas imali najteži ispit, prekinuli vezu, izgubili prijatelja ili rođaka, svjedočili groznoj svađi ili rastavi braka, ili ste prošli kroz tisuće sitnih, užasnih trenutka koji su ostali u mislima kada ste se srušili na svoj krevet na kraju dana. Potpuno vas razumijem. I znam da sada imate osjećaj kao da se ne možete više pomaknuti, nemate snage ni za što, kao da su vam lanci oko ruku i nogu, kao da vas drže poput taoca u vašem vlastitom krevetu. Znam da se osjećate kao da su vam utezi na srcu, da vas nešto snažno stišće u prsima da jedva možete disati. Sva odlučnost koju obično imate, sva motivacija koju obično nađete u najdubljim dijelovima svog srca, i svo to samopouzdanje i sreća i snaga koju ste imali u prošlosti je nestala. Sve što trenutno osjećate je praznina. Razumijem. Život nije došao u paketu. Nije došao savršen, već ga mi moramo izgraditi. Moramo ga prihvatiti onakvog kakav je. Život nas ponekad slomi. Lomi do točke u kojoj ne znamo tko smo više. Ali, želim vam dati onaj tračak svjetla za koji se nadam da ćete se uhvatiti. Danas je jedan dan, 24 sata, 1 440 minuta i završit će. Nikada ne smijete dopustiti da vas strah okupira. Ne smijete dopustiti da zlo pobijedi dobro. Nikada ne smijete dopustiti da gubite jer… Rođeni ste kao pobjednici. Nije sve divno, krasno i bajno kao u onim filmovima gdje svi žive sretno i veselo do kraja života, nije sve onako kako nam je Hollywood spremio i servirao nam. Današnji dan je bio dug, možda i bolan, možda i težak. Možda vas je ostavio bez smjera i nade, ali dolazi sutra, a sutra je ipak novi dan. Od danas će bol,  teret, nered i buka nestati, kao što će sunce sutra izaći. A, u zoru će doći druga prilika. Prilika da riješite probleme iz prošlosti. Prilika za obnovu onoga odakle ste srušeni. Prilika za započeti ispočetka. Prilika da ozdravite. Danas može biti najteži dan koji ste ikada prošli, ali danas je dan koji je privremen. Danas neće trajati zauvijek. Danas će prestati, neće više postojati i da, postat će samo sjećanje. Svrha života je suočavati se s novim stvarima i problemima koje vam svakodnevica donosi, ali prihvatiti ih kao dio života. Kao nešto što je normalno i što se događa svima. Ne treba u svemu tražiti nešto loše, sve treba gledati s neke vedrije strane. U svakoj lošoj strani mora postojati i jedna dobra, samo ako ju znate pronaći. Ne možete, naravno, reći da ono što se dogodilo i ono što ste osjetili nije bilo stvarno ili važno, jer je. Ali, ne dopustite sebi vezivanje uz ono što se danas dogodilo. Ne možete dopustiti da ta 24 sata vode vašu budućnost i da vas drže zarobljene u kutu jer sigurno će se opet dogoditi loše situacije u životu, no ako ih uspijete malo zanemariti, sjetit ćete se da su prolazne. Morate naučiti nešto od danas, rasti od danas. Morate iskoristiti danas da sebe potaknete da ojačate, da postanete moćniji nego što ste ikada mislili da je moguće. Morate osvijestiti lekcije koje ste danas naučili, ljude koji su vas danas slomili i iskoristiti ih za svoj napredak. Morate naučiti kako loše pretvoriti u vrline u svom srcu i morate gledati na sutra sa svježim očima. Jer danas je danas, ali uskoro će biti jučer. I nakon dva dana, dva tjedna, dvije godine, možda se današnjeg dana više nećete ni sjećati, postat će dio vaše prošlosti. Zato, ostavite današnji dan iza sebe, radujte se sutrašnjem danu i novim početcima jer zaslužujete novo sutra.

Renata Dorić, 1. KO