Nasilje nije fora

Autor: Kristina Golubić Smojver, 7. 3. 2018.

Svatko je barem jednom u životu počinio nasilje nad osobom, iako možda tog trenutka nije bio svjestan da je to jedna vrsta nasilja, ali isto je tako bio osoba nad kojom je nasilje počinjeno. Za početak, nasilje se dijeli na: fizičko, psihičko, verbalno i socijalno. Zastrašujuć je podatak da je svako peto dijete izloženo nasilju i da su žene najugroženije po tom pitanju. Unicef je nedavno objavio da je školsko nasilje iz godine u godinu sve veće, što mene  osobno zabrinjava, jer te osobe su tu da se obrazuju, da stvore nešto u životu te da grade svoje snove, a ne da budu vođe nasilja i da svoju nesigurnost i manjak samopoštovanja kamufliraju kroz nasilje nad slabijima od sebe. Sigurno da je tim osobama, koje vrše nasilje, zanimljivo da druga strana ima strah od njih, ali zapitajte se kako je njima i koje posljedice imaju zbog nečije zezancije? Kako biste se vi osjećali u tom trenutku? Mislite da je nasilje fora? Žao mi je što svaka žrtva nasilja, zbog počinjenog, traži krivca u sebi, ali želim da znaju da su oni osobe koje zaslužuju poštovanje od drugih, baš kao i svaka osoba na ovoj planeti. Ne smiju se bojati, već trebaju hrabro i dostojno koračati kroz život jer samo je nebo granica, a toliko je lijepih stvari oko nas. Osobe koje misle da su „fora“ svojim nasilnim ponašanjem, tim činom samo govore kakva su osoba i koliko vrijede. Nažalost, takvih je puno, ali vjerujem da je nas ostalih više, koji svojim ponašanjem i poštovanjem drugih bića oko sebe stvaramo posebno svjetlo oko nas. Smatram da su predrasude u današnje vrijeme okidač svakog nasilja jer je današnje društvo puno predrasuda i omalovažavanja ljudi koji nisu poput ostalih, a ne shvaćaju da se svatko od nas po nečemu razlikuje od drugih. Stvoreni smo da budemo jedinstveni. Nije bitno kako tko izgleda niti koliko tko ima, bitno je da si dobar čovjek i da svojim ponašanjem poslužiš kao primjer drugima, a ponajviše onima koji tek stvaraju sebe i svoj karakter. Bitno je da živiš bez predrasuda i da svakome dopustiš da pokaže svoje kvalitete i kakva je osoba. Neke stvari ne možemo odmah vidjeti, one se pokažu tek kasnije. Trebamo si dopustiti taj rizik da prije predrasuda vidimo svojim srcem kakva je tko osoba. Mali princ je rekao jednu rečenicu koju bih htio da svaka osoba zapamti, a to je: „Čovjek samo srcem dobro vidi. Ono bitno,očima je nevidljivo.“

Tomas Kulej