Moderna žena

Autor: Kristina Golubić Smojver, 8. 3. 2018.

"Ovo je mali korak za čovjeka, ali veliki skok za čovječanstvo" riječi su kojima je Neil Armstrong opisao razboritost ljudskog uma i tehnološka dostignuća modernog čovjeka (nakon slijetanja na Mjesec). Ista izjava u drukčijoj formulaciji koja bi opisivala ljudsku osviještenost u vezi spolnih ravnopravnosti i prava glasa žena nakon emancipacije glasila bi: "Ovo je veliki korak za ženu i veliki skok za čovječanstvo."  Ali položaj žena u društvu i njihova uloga u njemu nije se značajno promijenila. Iako je patrijahalno društvo iza nas, odjeci muške "nadmoći" i inferiornost žena stvorili su plimu predrasuda modernog društva prema sposobnostima  ljepšeg spola. Ovaj navod je potkrijepljen podatkom da žene u prosjeku zarađuju 24% manje od muškaraca, rade duže i imaju manju šansu za ostvarivanje mirovine tijekom života. Žene, također, obavljaju u prosjeku dva i pol puta više neplaćenog rada, uključujući brigu o drugima i kućanske poslove. Nakon svega navedenog trebamo postaviti pitanje: "Postoji li uopće ravnopravnost spolova?" I prije svega, što je to ravnopravnost spolova? To pitanje ostavljam otvoreno za debatu. O modernoj ženi ili ženi 21. stoljeća ne možemo govoriti, a da ne spomenemo feminizam. Taj pojam na mnogim licima često izaziva kiseli izraz. Zašto? Tri su do danas vala feminizma nastojala oravnopravniti položaj žena. Prvi val (od 1800. do 1920. g.) je val feminizma koji se prvenstveno koncentrirao na zadobivanju prava žena. Drugi val (od 1960. do 1980.) bio je pokret za žensku ravnopravnost. A treći val ( od 1990. godine do danas) je val koji (po mome mišljenju) izaziva kiseli izraz. Naime, treći val se ne bori samo za ravnopravnost, već indiskretno navodi da bi se žene trebale ponašati kao muškarci, možda čak i imati veća prava. Sve u svemu, stanje žena u modernom društvu nezadovoljavajuće je samim time što se javljaju pokreti za ostvarivanjem njihovih prava. Kao civilna i razumna bića trebali bismo potpuno izjednačiti oba spola u svim segmentima i porama ljudskoga života.

Davor Bušetinčan