Međunarodni dan materinskoga jezika

Autor: Kristina Golubić Smojver, 19. 3. 2019.

Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje 2013. godine pokrenuo je posebnu manifestaciju Mjesec hrvatskoga jezika, a Međunarodni dan materinskoga jezika, 21. veljače, označava početak Mjeseca hrvatskoga jezika. Završetak je 17. ožujka, na dan objave Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika’ iz 1967. godine. Hrvatski je sabor 1997. godine utemeljio Dane hrvatskoga jezika koji traju od 11. do 17. ožujka. Tako Mjesec hrvatskoga jezika  zaokružuje priču o hrvatskom jeziku – jeziku naše pismenosti, kulture i identiteta. Manifestacijom Dani hrvatskoga jezika želi se istaknuti važnost očuvanja materinskoga jezika, svih njegovih narječja i dijalekata te upoznati javnost s bogatom hrvatskom jezičnom baštinom i sjajnom jezičnom poviješću. Slobodno se razvija, njime se slobodno piše i govori, a od 1. srpnja 2012. postao je i službeni jezik Europske unije. Dani hrvatskoga jezika slave se od 1991. godine.

Ovom prigodom učenice 1. razreda kozmetičara  nastavu su imale  u školskoj knjižnici. Prof. hrvatskoga jezika, Kristina Golubić-Smojver, i školska knjižničarka Karmela Živković za učenice su pripremile raznovrsne zadatke. Učenice 1. razreda su istraživale povijest hrvatskoga jezika, a trebale su obuhvatiti povijesno razdoblje od prvih tragova pismenosti na hrvatskom jeziku do 19. st. iz različitih izvora te su o tome izradile kreativne plakate koje su prezentirali svojim kolegicama i  naučile ih novim spoznajama. Mala izložba  s njihovim radovima  upriličena je i u školskom holu i školskoj knjižnici.

Prva hrvatska knjiga tiskana na glagoljici 22. veljače 1483. bila je Misal po zaklonu rimskoga dvora. Taj je datum u povijesti hrvatskoga jezika, ali i u hrvatskoj povijesti vrlo značajan pa je Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje pokrenuo inicijativu da se taj datum proglasi Danom hrvatske glagoljice i glagoljaštva. Dani hrvatske glagoljice su kao manifestacija i pokrenuti radi popularizacije jednog od najprepoznatljivijih obilježja hrvatske kulture i pismenosti. Iz Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje su otišli i korak dalje pa su Hrvatskom saboru predložili da se u zakon o blagdanima unese i novi spomendan. Dan hrvatske glagoljice – 22. veljače. Institut će u Mjesecu hrvatskoga jezika predstaviti mrežno izdanje Hrvatske školske gramatike na adresi gramatika.hr, a predstavit će i Hrvatski pravopis kao aplikaciju za pametne telefone.

Karmela Živković, knjižničarka