Tjedan borbe protiv tuberkuloze

Autor: Kristina Golubić Smojver, 24. 9. 2019.

Razredni odjeli Industrijsko-obrtničke škole Virovitica, 2. F i 2.KO, sa svojim razrednicama Majom Ivanac i Marinom Nemet, pridružili su se obilježavanju Tjedna borbe protiv tuberkuloze kako bi ukazali na važnost sprječavanja, ranog otkrivanja i pravilnog liječenja tuberkuloze u našoj zemlji. U subotu, 21. rujna, učenici spomenutih razrednih odjela imali su zajednički sat razrednika. Zajedničkim čitanjem letaka o ovoj opasnoj bolesti, njezinim simptomima, liječenju i opasnostima zaraze te sudjelovanjem u diskusiji koju je predvodila prof. biologije i kemije Maja Ivanac, učenici su osvijestili kako ova bolest nije bolest prošlosti već i dalje bolest sadašnjice. Nakon diskusije, u holu škole zalijepili smo plakat kojim želimo potaknuti i ostale učenike naše škole da paze na svoje zdravlje. U Hrvatskoj je u posljednja dva desetljeća zabilježen pad broja oboljelih od tuberkuloze. Ipak, posljednjih godina uočen je porast broja oboljelih od tuberkuloze kod osoba koje boluju od kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB), dijabetesa, malignih bolesti ili koje su na neki drugi način oslabljenog imuniteta. Unatoč vrlo dobroj epidemiološkoj situaciji u Hrvatskoj, na tuberkulozu treba stalno misliti, osobito kod upale pluća koja ne prolazi (uz uobičajeni antibiotik), kod osoba koje dugotrajno i suho kašlju, kod gubitka apetita, tjelesne mase i pojačanog znojenja.