Nastavnik bez stresa = škola bez stresa

Tečaj u Irskoj

Autor: Marina Nemet, 8. 9. 2021.

Na tečaju u Dublinu „ Conflict Management, Emotional Intelligence and Bullying Prevention” sudjelovale nastavnice Silvija Pošta i Maja Ivanac

Nastavnica engleskog jezika, Silvija Pošta, i nastavnica biologije i kemije, Maja Ivanac, sudjelovale su na tečaju u Dublinu „ Conflict Management, Emotional Intelligence and Bullying Prevention” od 23.08. do 28.08. 2021. u sklopu Erasmus+ KA1 projekta „ Nastavnik bez stresa= škola bez stresa koji se provodi u Industrijsko- obrtničkoj školi Virovitica. Tečaj je organiziran od strane organizacije Europass Teacher Academy sa sjedištem u Firenci (Italiji) i podružnicama diljem Europe. Na tečaju su uz dvije nastavnice iz Hrvatske sudjelovale i dvije nastavnice iz Mađarske te nastavnica iz Italije. Predavač i voditelj tečaja bio je Michael Farrell.

Tečaj je namijenjen nastavnicima koji žele razumjeti grupnu dinamiku i kako ona utječe na učionicu. Sudionici su imali priliku naučiti o vrstama konflikta i njegovim uzrocima te kako kroz praktične aktivnosti upravljati konfliktima na obostrano zadovoljstvo svih njegovih sudionika na temelju  primjera iz učionice i svakodnevnog života uzimajući u obzir razvojni stadij te međukulturalne osobitosti sudionika.

Sudionici su kroz primjere iz osobnog života raspravljali o zlostavljanju (bullying), njegovoj definiciji, vrstama zlostavljanja, s posebnim osvrtom na online (cyber) zlostavljanje, kako ga zaustaviti i spriječiti u školi i u privatnom životu.

Kroz praktične alate sudionici su uvježbavali empatičko i aktivno slušanje s ciljem poboljšanja međusobne komunikacije i odnosa s drugim ljudima, razvijali su suradnički duh te poticali rast emocionalne inteligencije. Tečaj je, također, omogućio razvoj jezičnih vještina engleskog jezika.

Novostečena saznanja polaznici tečaja će moći primijeniti u svakodnevnom privatnom i poslovnom okruženju te upoznati učenike i kolege s praktičnim tehnikama i komunikacijskim alatima koji omogućuju stvaranje ugodnije školske klime, jačaju međuljudske odnose te potiču osobni i društveni napredak.

U sklopu tečaja nastavnice su kroz vođeni obilazak Dublina imale priliku upoznati znamenite povijesne zgrade, mostove, crkve i kipove ljudi koji su obilježili irsku povijest, kao i moderni Dublin.

Zadnji dan tečaja nastavnice su zajedno sa sudionicima drugih tečaja škole posjetile Glendalough, „Dolinu dva jezera”, jedno od najromantičnijih mjesta u Irskoj. Vidjele su ruševine manastirskog sela koje je osnovao sv. Kevin u 6. stoljeću i koje je dugo bilo obrazovni centar Irske do konačnog uništenja od strane Vikinga u 12. stoljeću, ostatke katedrale Sv. Petra i Pavla iz 11. stoljeća, svećenikovu kuću, groblje, visoki toranj i križ Svetog Kevina. Na putu do jezera mogli su se vidjeti ostaci gromada stvorenih od ledenjaka iz posljednjeg ledenog doba.

Priloženi dokumenti:
IMG_20210828_115751.jpg (1.60 MB)