U skladu s prirodom

SOBNE BILJKE KOJE PROČIŠĆAVAJU ZRAK

Autor: Kristina Horvat Vargović, 2. 2. 2022.

Ukrasite svoj dom i učinite što zdravijim svoje okruženje, biljkama koje će podići kvalitetu života u vašem okruženju. Dok birate biljke za svoj dom, dobro se raspitajte koji su uvjeti za održavanje potrebni i možete li ih ispuniti.

Sobne biljke uljepšavaju dom, ali i popravljaju raspoloženje, a prostor mogu činiti zdravijim i ugodnijim. Biljke procesom fotosinteze pročišćuju okoliš u kojem se nalaze, bilo da se radi o otvorenom ili zatvorenom prostoru. Zahvaljujući malim otvorima na listovima, tj. pućima, upijaju razne štetne tvari i prerađuju ih. Istovremeno ispuštaju kisik i vodenu paru te tako pročišćuju zrak. Osim štetnih tvari u kući, biljke mogu upijati i neutralizirati zračenja televizora, mobitela ili računala, stoga je mudro uz te uređaje postaviti Spathiphyllum ili Nephrolepis. Poznato cvijeće poput tulipana, krizantema, gerbera ili orhideja također ima sposobnost upijanja štetnih tvari. Osim toga, ove biljke kao i sve druge popravljaju raspoloženje jer lijepo izgledaju i daju sasvim drukčiji izgled prostoriji. U zatvorenom prostoru svakodnevno smo izloženi brojnim zagađivačima zraka. Najprisutniji je formaldehid koji se nalazi u pjenama za izolaciju, ljepilu, iverici, plastici, papirnatim maramicama i ubrusima, sagovima, zavjesama, osvježivačima prostora, sredstvima za čišćenje, dezodoransima, lakovima za nokte i u brojnim proizvodima za njegu lica, tijela i kose. Biljke poput Philodendron, Aloe vera i Sansevieria pokazale su se kao najmoćnije oružje u borbi protiv formaldehida zagađivača koji može iritirati dišne putove, uzrokovati astmu i alergije, te izazvati glavobolju, umor i vrtoglavicu, a potencijalno je i kancerogen. Ostale vrste sobnih biljaka koje pročišćuju zrak : Hedera helix, Spathiphyllum, Dracaena, Epipremnum, Aglaonema, Chrolophytum, Crassula, biljke iz porodice Bromeliaceae, Ficus, Eucalyptus, Rosmarinus i mnoge druge.

Priloženi dokumenti:
loncanice3.png (260.36 KB)