Posjet 3. razreda kozmetičara Mikrobiološkom laboratoriju

Autor: Kristina Golubić Smojver, 30. 3. 2023.

U sklopu predmeta Medicinska mikrobiologija, nakon treće godine pauze zbog pandemije korona virusom, 3. razred kozmetičara s nastavnicom Majom Ivanac ponovno ove godine posjećuje Mikrobiološki laboratorij Zavoda za javno zdravstvo sv. Rok u Virovitici. U utorak, 28. ožujka 2023., učenice su imale priliku posjetiti Mikrobiološki laboratorij te vidjeti na koji se način nasađuju bakterije na hranjivu podlogu i razlike između pojedinih hranjivih podloga s obzirom na to u koju se svrhu koriste. Naglašeno im je da je vrlo važno pravilno i stručno postupati s uzorcima i ne zamijeniti uzorke da se ne bi dobio krivi nalaz. Kada se uzorak donese na mikrobiološku analizu, važno je otkriti pravog uzročnika da bi bolesna osoba dobila adekvatni lijek pa se uzorci i nalazi ne smiju pomiješaju. Prikazan im je i način izrade antibiograma koji je jako važan jer će dati informaciju koji će nam antibiotik liječnik prepisati. Učenice su prisustvovale načinu izrade preparata i bojanju preparata, a nakon toga imale priliku promatrati pod mikroskopom mikroskopske preparate bakterija Stafilokoka, Pseudomonasa te blastokondije koje su prethodno bojane metodom bojanja po Gramu. Promatrale su i jajašca male dječje gliste pod mikroskopom. Na kraju našeg posjeta učenici su vidjeli PCR uređaj  koji olakšava detekciju korona virusa i HPV virusa u nekom uzorku, ali i Clamidie trachomatis. Iskreno zahvaljujemo djelatnicima Mikrobiološkog laboratorija, a posebno gđi. Heleni Eškinja, mag.med.lab.diagn., što su nam omogućili posjet i ove školske godine. Takav pristup će uvelike pomoći učenicima u učenju. Veselimo se ponovnom posjetu iduće školske godine. U našoj foto-galeriji možete pogledati kako je sve izgledalo.

Ukupno: 551930

« Svibanj 2024 »